besmelah
کاربرمهمان خوش آمدید عضویت
English

پرسش و پاسخ | صفحه 6

۱۰۱۴
پ

امورذهنی(از گذر عرفان، مثال و معالجه)

31
باسلام خدمت استاد گرامی و فرهیخته؛
اینجانب یکی از شاگردان سرکار خانم گرمابدری، از شما سپاس‌گزارم که در این مبحث مرا با نظرات علمی، مثالی و عرفانی آشِنا کردید و انواع گذرهای آنرا به اختصار و قابل فهم شرح دادید
ان‌شاالله که خداوند سلامتی و سعادت هرچه بیشتر را نصیبتان کند.
نگین سادات هاشمی اول
تاریخ : ۱۶ دى ۱۳۹۵
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۲۲ دى ۱۳۹۵

با سلام

متن ارسالی شما خدمت معظم له قرائت گردید.

موفق باشید. 

پ

سپاس از استاد معظم دکتر سید علی موسوی

32
بنام حق در زمانی که گدایی از خلق های خدا میکردم و خداگفتن هایم درلفظ بود درمانده بودم چه کنم تا به آرامش برسم حضرت اله به من عنایتی کرد و بنده توفیق یافتم تا درمحضراستادی عالی مقام و وارسته قراربگیرم و بیاموزم که اول و وسط و آخر تکیه گاه من خداست استادگرامی هرلحظه بگویم سپاس بازهم کم است و مانده ام چگونه سپاس گویم تاحق زحمات شما را ادا کرده باشم. استاد گرامی وقتی مطلبی راجع به تاثیرات فراگیری علم فلسفه مطالعه میکردم خدا را سپاس گفتم که اجازه داد تا در این مسیر قرار بگیرم شما فرمودید حرکت در مسیر فلسفه حکمت عرفان انسان معشوق فانی و باقی عاشق میشود و در این مسیرهرچه بلا سرش میاید آرام ترهست. ازخدای منان سلامتی و طول عمرشما راخواهانم درپناه حق باشید.
فاطمه طالبیان
تاریخ : ۱۵ دى ۱۳۹۵
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۲۰ دى ۱۳۹۵

با سلام 

متن ارسالی شما خدمت معظم له قرائت گردید.

موفق باشید. 

پ

نور بودن پروردگار وارتباط آن بابیان خداوند ب عنوان انرژی عظیم

33
باعرض سلام وادب خدمت استاد عالی قدر،سوالی مدتهاست ذهن بنده را مشغول کرده که از شما دارم.آایاصحیح است که وجود باری تعالی را انرژی بنامیم؟خداوند درقرآن خودرا نور وهستی بخش جهان بیان کرده است آیا برابری نورالهی با انرژیی فرای تصور بشر صحیح است؟؟؟؟
باتشکر فراوان از پاسخ شما
کیمیا مهمان نواز
تاریخ : ۱۳ دى ۱۳۹۵
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۰۷ بهمن ۱۳۹۵
با سلام 
نخست خوب است بدانیم، اینکه حضرت حق در آیات قرآنش می فرماید: «ا...نورالسموات والأرض»
اولا: هرکسی نمی تواند به جان آیات قرآن راه پیدا کند. زیرا هر آیه ظاهری دارد و باطنی، هر بطن هم 70بطن دارد. کسی می تواند به عمق این اقیانوس یبکران راه یابد که سالها در علم اللهی و فلسفه و حکمت غور کرده و زحمت کشیده باشد. اما به قدر توان پاسخ می دهیم: اصلا خود نورچیست؟
بعضی از دانشمندان نور را ذره ای تعریف کرده اند و بعضی موجی. حالا چه موجی باشد یا ذرات معلق، جرمانی و مادی است، پس دارای حیز مکان است. اما آنچه مسلم است خداوند نباید درمکان باشد، نباید مادی باشد. زیرا ماده درترکیب و نقص است ولی حضرت حق بسیط الحقیقه است. او خالق نور و همه ممکنات ومایری ومالایری است. پس هدف آیه این است که خدا خالق نوراست، اشراق نورمی کند نه این که نور باشد.
اما این که آیا واجب الوجود همان انرژی است؟ ابتدا به واژه انرژی می پردازیم.
انرژی یعنی نیرو، قوه وقدرت. مانند باطری که عقربه های ساعت را به حرکت در می آورد و تولید انرژی می کند، یا مخزن بادی که تولید برق می کند، اگر آن باد نباشد انرژی به وجود نمی آید.
یا انرژی خورشید که از ستاره ها تولید می شود. در واقع هرگاه کاری بر جسمی انجام می گیرد معادل آن کاربه انرژی مفعول افزوده می شود و از انرژی فاعل کم می شود. پس خود انرژی اصالت ندارد، زیرا برای تولید نیاز مطلق دارد، و مورد دیگر اینکه اگر اصل باشد نباید کم و زیاد شود.
پس به این نتیجه می رسیم که انرژی ها درعالم نه می توانند بسیط الحقیقه باشند نه مثل بسیط الحقیقه، زیرا خود نیازمطلق دارند.

پ

سپاس ازاستاد

34
باسلام....
از شما استاد عالی قدر به منظور مقالات کامل ، رصد دقیق سایت و پاسخگویی ب سوالات وشبهات ما نهایت تشکر را دارم.
کیمیا مهمان نواز
تاریخ : ۱۳ دى ۱۳۹۵
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۱۴ دى ۱۳۹۵
با سلام متن ارسالی شما خدمت معظم له قرائت گردید. موفق باشید.
پ

آیا تکامل علم و تکامل درون همراهند

35
با سلام و سپاس از استاد عالیقدر جناب فیلسوف استاد موسوى،من از شاگردان خانم گرمابدرى هستم.استاد واقعاً از شما سپاسگذاریم بخاطر صحابه و سایت خوبتان که چراغی در تاریکی این دنیای دنی براى ما جوانان شده،من سوالم از شما این است که در مقاله اى که از شما خواندم و فیض بردم مى خواستم بدانم که علم بدون روحانیت از نظر شما مطرود است یا خیر؟باز هم از شما استاد گرامی به خاطر همه ى الطافتان سپاسگذارم.وحیده قهرمانی
وحیده قهرمانى
تاریخ : ۰۹ دى ۱۳۹۵
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۰۷ بهمن ۱۳۹۵
با سلام، ابتدا حدیثی ازبیان رسول گرامی اسلام (صلی ا...علیه و آله) که فرمودند:«اعلم الناس من جمع عنده علم الناس»(منبع، من لا یحضره الفقیه "جلد4"ص395)
داناترین شما کسی است که همه علوم دراوجمع باشد اما نه هرعلمی،علمی که درون شما را روشن کند و به خدا نزدیکش سازد.
انیشتن گوید: تکدی مال حرام ذلت آوراست اما تکدی علم عزت آوراست. اما عرفا می گویند: علمی که باعث روحانیت درون شود باعث آرامش درزندگی شود، نه اینکه هرچه به علمش اضافه شود تکبر، تعین و غرورش بیشتر شود این علم دل را سیاه می کند و کدورت ایجاد میکند.
آرانت رنان، یک دانشمند حقوق دان، کتابی نوشت به نام «آینده علم» و ادعا کرد به زودی علم جای دین را خواهد گرفت، اما نمرد جز آنکه اقرارکرد نظریه اش اشتباه است و علم بدون روحانیت نمی تواند باعث آرامش شود. از جمله علومی که انسان را به حقیقت و ریشه دین واصل توحید و نبوت و ولایت و عصمت آشنا می سازد، علم فلسفه و حکمت وعرفان است. اگر کسی در مسیر این علم قرار بگیرد به آرامش حقیقی خواهد رسید و او در حقیقت یک غنی به بار می آید و آزارش به هیچکس نمی رسد و همه را با نظر مهر و محبت نگاه می¬کند و به همه مهر می ورزد. این علم  و روحانیت با هم عزیزند، اما علم محض بمب اتم را ایجاد می کند و خانه ها را بر سر مردم بی گناه خراب می کند. پس انسان باید با دو بال حرکت کند: 1- بال علم 2 - بال ایمان و اخلاق
اگرایمان واخلاق نبود این علم فایده اش کم است یا اصلا فایده ای ندارد و نخواهد داشت.

پ

جستجوی حقیقت(مقابله با نفس اماره)

36
با عرض سلام و سپاس فراوان از محضر محترم استاد گرامی جناب اقای موسوی.استاد من دانشجوی خانم گرمابدری هستم و از طریق ایشان با سایت پربار و علمی شما اشنا شدم ک مطالب موجود در سایت شما کمک بسیاری در انتخاب راه درست زندگی ب بنده کرده و میخواستم در همین جا کمال تشکر را از شما داشته باشم و سوالی را که برایم پیش امده از شما بپرسم.
سوالم این است که انسان زمانی ک در زندگی در جستجوی راه حقیقت و درست است برای تحمل سختی های راه چگونه باید با نفس اماره ی خود مقابله کند؟
کیمیا ظفری
تاریخ : ۰۹ دى ۱۳۹۵
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۰۷ بهمن ۱۳۹۵
با سلام، در پاسخ به این سؤال ابتدا باید بدانیم، اگر انسان درخانواده ای مرفه زندگی کند و پی کمال نرود، در دائره زندگی بدون هیچ رنج و حادثه ای زندگی را طی می کند. چنین فردی به ظاهر در خیر است.
اما در عمل وغایت بی مصرف است واثر و فایده ای از او در عالم به جا نمی ماند. اما اگرهمین انسان فرضی به سوی کمال و رسیدن به حقیقت تلاش کند، در این حال هر گامی که برمی دارد در دائره حادثه است. پس همیشه از سختی ها فرارنکنید، گاهی حادثه ها مقدسند و کمال آور. اما باید دانست هر اندازه که طلبش قدیس باشد او باید مصمم قدم بردارد و موانع وحادثه ها را ازجلوی سیر خود بردارد. هر چه راه را بهتر بشناسد و جلوه حقیقت را بیشتر ببیند نفس اماره آرام تر و شوق او به وصل بیشترمی شود. اما این که پرسیدید، میل اماره را چگونه می توان کنترل کرد؟ 
موثرترین موضوع درقوی شدن امیال انسان هم نشین است. انسان هر چقدرهم که قوی باشد، اگر با یک هم نشین سوئی هم نفس باشد او را متزلزل می کند. (این یک مطلب) 
دوم: مکان و سوم: غذا. اگر مکان غصبی باشد یا هرگونه حق غیری در آن باشد، یا غذا حرام باشد، آن چنان نفس اماره را قوی می کند که فرسنگها با حقیقت فاصله می گیرد و برای مبارزه با امیال، اول منزل درسیروسلوک عرفان و مراقبه است. مراقبه در جلیس و هم نشین در گفتار و شیوه زندگی.

< 1  2  3  4  5  [6]  7  8  9  10  11  ... > >> >>|

سوالات خود را بپرسید

سایت اینترنتی فیلسوف متاله استاد سید علی موسوی پاسخگوی پرسشهای فلسفی، حکمی و عرفانی شما می باشد.

توجه: در مورد سوالهای احکام، جهت اطلاع از آخرین استفتائات با دفتر مرجع تقلید خود در تماس باشید.