besmelah
کاربرمهمان خوش آمدید عضویت
English

پرسش و پاسخ | صفحه 4

۱۰۱۴
پ

زندگی فلاسفه

19
با سلام و عرض ادب
گرایش نیچه به مکتب سوفسطرایی ها ناشی از چه بود?
پردیس ذوالفقاری
تاریخ : ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۲۷ مرداد ۱۳۹۶
نیچه در قرن ۱۹ میلادی زندگی می‌کرد. او متفکری منزوی بود. نیچه عقیده دارد که چیزی به عنوان دانایی وجود ندارد، همه دانایی‌ها ابداع اند و همه ابداعات دروغ اند.
عقیده او نسبت به جهان اینگونه است: جهان جز آنچه می‌بینیم چیزی دیگری نیست و دنیای حقیقی دروغی بیش نیست. به دیگر عبارت جهان را پوچ می‌دانست و می‌گفت بعد از این جهان، جهان دیگری نیست. وی معتقد بود که خشک مذهبان به حقایق جاویدان معتقدند و این همان نظریة سوفسطائیان بوده است.

مکتب سوفسطائیان یک سلسه معلمینی داشته که عقیده آنها برزخی میان فلسفة کلیسا و فلسفة الهیون بوده است. این مکتب در ابتدا بر ضد دو مکتب کلیسا و فلاسفه متاله اقدام کردند و برای خودشان جایگاهی ایجاد کردند و مردم را به سوی خود کشاندند. بسیاری از بزرگان هم در سطوح دانشگاه و قبل از آن و نیز در سطوح علمی بالاتر این مکتب را تقریر و تحریر کردند. نیچه هم که از نظر علمی بالا بود به سوی این مکتب کشیده شد زیرا آنها می‌گفتند اصل آن چیزی است که انسان در درون خود دارد. اگر من در درونم محبت را پذیرفتم آن‌گاه محبت در عالم برای من اصل می‌شود و اگر خشم را بپذیرم آن‌گاه خشم در عالم برای من اصل می‌شود. به این ترتیب ما چیزی در درونمان نداریم جز حسی که در درونمان حاکم است. علت جذب مردم به این مکتب همین بود که آن ها می‌گفتند: هر چه دلت می‌خواهد همان را انجام بده. 

ر.ک: کتاب سراج منیر، سید علی موسوی،‌ صفحه ۲۵۷-۲۵۹ 

پ

زندگی فلاسفه

20
سلام خدمت استادگرامی


آیا رفتار کنفسیوس در عدم جدال با دیگران درمورد عقیده انها از نظر اسلام صحیح است?
زهرا فقیه محمود
تاریخ : ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۶
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۳۱ مرداد ۱۳۹۶
در پاسخ به این سوال که آقای کنفسیوس بحث و جدال در مورد عقیده دیگران را اتلاف عمر می دانست. ببینیم نظر قرآن و روایات در این مورد چیست؟
در این میان هستند مکاتیب مادی گرایان، فوئرباخ، راسل، دکارت که می‌گویند نباید در مورد عقیدة دیگران به جدال پرداخت و هدفشان این است که مانند خوابیده‌ای با آن ها رفتار کنیم و آن ها را بیدار نکنیم. همان بهتر است که در خواب بمانند. در سکوت و جهل بمانند. بعضی از این گروه ها جز برای اینکه خود را به درد سر نیندازند غرضی از این رفتار دارند و می گویند مردم خوابیده و جاهل باشند بهتر است تا ما به راحتی فکر و زندگی آن ها را استعمار کنیم!
اینکه قرآن کریم می فرماید: «و لاتجادلوا اهل الکتاب» هدف از اینکه با عقیدة دیگران جدال نکنید این نیست که باید مردم در جهالت عقیده باقی بمانند بلکه منطق قرآن آن است که باید با نرمی و آرامش سعی کنند این خوابیده را بیدار کنند تا احساس نیاز کند و به تحرک و خیزش آید و به دنبال واقع برود تا جوهر و استعداد او بر ملا گردد و از این جدال به سوی کمال رود.
دین و قرآن یک دستور عالی برای عالم داده است. چون اگر قرار باشد انسان با بی‌ادب ها همیشه جدال کند از کار می‌افتد.
در پاسخ به این سوال که: آیا با بی‌ادب باید بی‌ادبی کرد؟ اقوال مختلفند گروهی می گویند: عموم از رئالیسم‌ها یا واقع‌گرایان می‌گویند باید او را به حال خود رها کرد و عکس‌العمل نشان نداد یعنی با او بد معامله نکرد چون معتقدند حیف انسان است که زمانش را صرف آن بی‌ادب کند. نظر ابو حفض حداد از عارفی پرسیدند با بی ادب چه کنیم؟ گفت: من بی ادب را با عمل زیبایم ادبش می‌کنم. اما کنفسیوس گفت: با بی‌ادب‌ها عدالت و با مهر جویان مهر.
استاد می فرمایند: من نظر کنفسیوس را قبول دارم، انسان اگر بی‌ادب را مطلق رهایش کند او به جور کشیده می‌شود یعنی یک ولنگار می‌شود و اگر با پر مهری جواب گوید، سوء استفاده می‌کند. بهتر آن است که با عدالت رفتار شود. منتهی عدالتی که پایان آن گذشت باشد. ما مر عدالت را نمی‌پذیریم ما گذشت در عدالت را می‌پذیریم یعنی خطای او گوشزد شود ولی گذشت هم حاکم باشد! این چند جهت عالی دارد. وقتی خطا را به رخ او می‌کشند می‌فهمد که خطاکار است بار دگر انجام نمی‌دهد. اگر هم انجام دهد کمتر است یا حداقل از فعل خود خجالت می کشد.
عین همان کار پیغمبر است. پیغمبر وقتی به مکه رفتند و تسلط پیدا کردند، فرمود: شما نبودید که بر فرق من خاکستر ریختید؟ به من توهین کردید؟ شما نبودید که می‌خواستید شبانه مرا بکشید؟ همه گفتند: آری. فرمودند: حال با شما چکار کنم. گفتند: می‌توانید هم ما را بکشید و هم به عنوان قصاص در بازار بفروشید. فرمودند: نه اول و نه دوم، بروید همه‌تان را آزاد کردم.
نکته این است که: باید تذکر داد، خطا را باید به رخ خطاکار کشید ولی عفو بعدی هم باشد.
از سلسله رسائل استاد از جمله رساله سوره مبارکه حج ۳،ص ۱۰۴

پ

حجابهای درونی

21
با سلام و خسته نباشید با توجه به مثمر ثمر بودن مطالب وتشکر از شما و استاد بزرگوار یه سوال راجب مبحث حجابهای درونی داشتم ،با توجه به اینکه استاد بزرگوار فرمودن که حجابها و گره ها از دورانه طفولیت و جنینی به وسیله ی مادر وارد بدن ما میشه ،میخواستم بدونم همچین انسانهایی که از جنینی دارای حجاب میشن آیا میتونن تمام این حجاب ها و گره ها رو با گذشت زمان از روح و وجود خود پاک کنند یا خیر ؟
فاطمه لشینی
تاریخ : ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۶
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۱۰ مرداد ۱۳۹۶
در پاسخ به این سوال که حجابهایی که توسط غذای والدین، روحیه، حالات و اخلاق مادر، اضطرابهایی که از مادر به جنین منتقل شده آیا قابل جبران است و می شود این حجابها را از روح خود پاک کنند، باید اذعان داشت که روح انسان از عالم جبروت است و پاک و مقدس؛ پس ذره ای آلودگی در آن معنا ندارد. هر انسانی در فطرت توحیدی پاک و مطهر آفریده شده است. اما از جمله عوامل بسیار موثر در سعادت و شقاوت طفل در بطن مادر ربط والدین از دیدگاه محرمیت، دوران برخورد پدر و مادر، ناهنجاریهای روان، اضطراب و ناامنی‌های پدر و مادر است که تأثیر به سزایی بر فرزند خواهد داشت.
اما یک انسان می تواند پس از بلوغ در مرحلة اول سعی کند عواملی که موجب ایجاد این حجابها می شود از خود دور کد و آنجا که شهوت باطل درون انسان را فر می گیرد مراقبه داشته باشد. 
نکته دوم اینکه علم و اخلاق و روحانیت را در درجه اول زندگی شان قرار دهند و خودشان را زیر بار مسئولیت و اخلاق و دین و تهذیب قرار بدهند آن هم نه فرضا یک روز در هفته بلکه زمان بیشتری را در سیر علم و فلسفه و حکمت و در مسیر استادی حکیم قرار دهند که اگر در این مرحله قوی کار کنند اجتماع و محیط نمی تواند تاثیر زیادی بر او بگذارد.
استاد می فرمایند: به شما توصیه می شود که از اجتماع کناره گیری نکنید ولی کاری کنید که تاثیر قرآن و تهذیب بیشتر از تاثیر محیط و اجتماع باشد یعنی زمانی که برای فراگیری قرآن و ریشه دین و نبوت و ولایت صرف می  کنید بیشتر از زمانی هایی باشد که به مسائل متفرقه در اجتماع می گذرانید.

حضرت استاد می فرمایند: اگر واقعا در مسیر حکمت جلو روید با توکل به خدا ان شاء الله حجاب ها و گره های درون اندک اندک از بین خواهد رفت. موفق باشید. پ

تکامل تدریجی

22
با سلام خدمت شما
من با مطالعه ی مقاله رد نظر تکامل تدریجی داروین و هم چنین مقاله ای دیگر در این باب دچار تناقضی شدم چون در آن مقاله گفته شده داروین در کتابش هیچ وقت بیان نکرده که ما از میمون ایجاد شده ایم،فقط گفته که جد مشترک داریم و اینکه بنده با مطالعه مقاله رد نظر تکامل تدریجی داروین این سایت با اینکه در بعضی موارد قانع شدم ولی حس میکنم یک طرفه به موضوع نگاه شده و بعد علمی این بحث خیلی کم به چالش کشیده شده و میخوام بدونم آیا میشود از باب خود علم زیست شناسی این قضیه را رد کرد!؟
از شما استاد گرامی به دلائلی خواهشمندم کمی زودتر پاسخ سوالم را دریافت کنم.باتشکر
سمانه ابویی
تاریخ : ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۳۰ تير ۱۳۹۶

با سلام خدمت شما. هر چند فاصله زمانی بین پرسش شما و پاسخ ما خیلی زیاد است و امکاناً دیگر جنابعالی منتظر پاسخ این پرسش نیستید اما با پوزش از تاخیر پاسخ را در سایت می گذاریم تا ان شاء الله شما و دیگران در زمان لازم از آن استفاده کنند. 
اکثر مقاله هایی که دربارة تکامل تدریجی تنظیم شده حاکی از این است که داروین به تکامل تدریجی موجودات معتقد بوده و می گوید انسان و میمون در نیاکان مشترک اند اما هدف از این وجه اشتراک چیست جای بحث دارد. نکته مهم این است که باید بدانید که این سایت فلسفی است و از گذر تکامل ماده و مجرد پیرامون این موضوع بحث نموده است نه از گذر علم ژنتیک و زیست شناسی. 
علم امروز می گوید ممکن است بر اثر تغییر آب و هوا و عارضه هایی که بر فرق انسان بعد از صدها و هزاران سال وارد می شود، بسیاری از خصوصیات او عوض شود؛ فلسفه می گوید آری، هر چند نیروی حیوانیت در انسان است اما ذات انسان یعنی مجردات او (روح، نفس، عشق، مدرکات و...) هیچگاه عوض نخواهد شد. 
اما پرسشی که در اینجا مطرح می‌شود این است که آیا ممکن است انسانی که دو تا پا دو تا دست و هیکل اینگونه دارد برای ده میلیارد سال دیگر به علت آب و هوا، نوع تغذیه، مواد تزریقی و... تغییری پیدا کند؟ آیا صد میلیون سال دیگر غذای مردم همین غذا خواهد بود؟ هنوز زیست شناسان نتوانسته اند اثبات کنند که در طول ده میلیون سال مثلا موشی اسب شده باشد یا میمونی انسان شده باشد. آری، ممکن است موش، خرمایی یا قوی ‌شود اما ممکن نیست تغییر نوعیت بدهد. بر اساس تحقیقات ژنتیک جدید که در بعضی کشورها انجام شده تمام تئوری های تکامل موجودات «ذهنیت بشر» بوده و همگی مردود شناخته شده است.  
یک تحقیق علمی از دانشمندان و محققان نیز نشان می دهد که اسکلتی از یک انسان که متعلق به یکصدهزار سال قبل می باشد بدست آمده که وقتی در آزمایشگاه ها DNA آن را با DNA میمون هایی که گفته می شود اجداد انسان فعلی هستند مقایسه کردند هیچ شباهتی وجود ندارد بنابراین فرضیه تکامل اساساً غلط بوده و مردود است. باز هم تأکید می شود که این سایت قصد ورود از نظر علمی و تخصصی به این موضوع را نداشته و ندارد. 
این پاسخی است که ما از نظر فلسفی مد نظر داریم حال اگر بخواهید واقعیت بیان داروین و امثال وی را بدانید یا اگر بخواهید موضوع را از گذر ژنتیک و علم زیست شناسی بررسی کنید می توانید به سایت های دیگر رجوع کنید زیرا چنانی که بیان شد این موضوع را چه داروین یا دیگران مطرح کرده باشند دغدغه این سایت بحث بر اصل موضوع است چون ارتباط به اصل معاد و بسیاری از حقائق دینی ما و شما دارد.  
منبع رساله های درسی فیلسوف متاله استاد موسوی 

پ

سپاس

23
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة أمیر المومنین علی بن أبی طالب علیه السلام
شکر و سپاس خدایی را که والاترین نعماتش و اوج رحمتش را بر ما عنایت فرمود و محضر قدیس استادی والا مقام را روزیمان قرار داد تا معنای حقیقی عشق به ولایت مولانا أمیر المومنین علی علیه السلام را با جان جان در یابیم و با نفس گرم استاد، عشق و ارادت به مولاتنا فاطمة الزهرا سلام الله علیها که به بیان مولانا الحسین علیه السلام ؛ « اصل زیبایی های عالم مادرم فاطمه است » ، غوغایی در دل هامان به پا کرد.
و همه این معظم ها را مدیون زحمات و عنایات بی دریغ حضرت استاد هستیم که شمع وجود گهربارشان می سوزد تا عالمی را روشنی بخشد.
سر به خاک سر کوی تو نهد جان، ای دوست
جان چه باشد که فدای رخ زیبا نشود؟
حسین رمضانی
تاریخ : ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۰۱ خرداد ۱۳۹۶

با سلام

متن ارسالی شما خدمت معظم له قرائت گردید.

موفق باشید. 

پ

آموزش مجازی

24
سلام خسته نباشید، می خواستم در مورد اموزش مجازی مقدماتی فلسفه راهنمایی بفرمایید.
مهدیه بختیاری
تاریخ : ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶

با سلام

پاسخ شما از طریق ایمیل و تلگرام داده شده است.

اگر در زمینه خرید دروس راهنمای لازم دارید در تلگرام پیام بگذارید جوابگو هستند. 

< 1  2  3  [4]  5  6  7  8  9  ... > >> >>|

سوالات خود را بپرسید

سایت اینترنتی فیلسوف متاله استاد سید علی موسوی پاسخگوی پرسشهای فلسفی، حکمی و عرفانی شما می باشد.

توجه: در مورد سوالهای احکام، جهت اطلاع از آخرین استفتائات با دفتر مرجع تقلید خود در تماس باشید.