besmelah
کاربرمهمان خوش آمدید عضویت
English

پرسش و پاسخ | صفحه 5

۱۰۱۵
پ

سپاس

25
بسم الله الرحمن الرحیم
الحمد لله الذی جعلنا من المتمسکین بولایة أمیر المومنین علی بن أبی طالب علیه السلام
شکر و سپاس خدایی را که والاترین نعماتش و اوج رحمتش را بر ما عنایت فرمود و محضر قدیس استادی والا مقام را روزیمان قرار داد تا معنای حقیقی عشق به ولایت مولانا أمیر المومنین علی علیه السلام را با جان جان در یابیم و با نفس گرم استاد، عشق و ارادت به مولاتنا فاطمة الزهرا سلام الله علیها که به بیان مولانا الحسین علیه السلام ؛ « اصل زیبایی های عالم مادرم فاطمه است » ، غوغایی در دل هامان به پا کرد.
و همه این معظم ها را مدیون زحمات و عنایات بی دریغ حضرت استاد هستیم که شمع وجود گهربارشان می سوزد تا عالمی را روشنی بخشد.
سر به خاک سر کوی تو نهد جان، ای دوست
جان چه باشد که فدای رخ زیبا نشود؟
حسین رمضانی
تاریخ : ۱۲ ارديبهشت ۱۳۹۶
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۰۱ خرداد ۱۳۹۶

با سلام

متن ارسالی شما خدمت معظم له قرائت گردید.

موفق باشید. 

پ

آموزش مجازی

26
سلام خسته نباشید، می خواستم در مورد اموزش مجازی مقدماتی فلسفه راهنمایی بفرمایید.
مهدیه بختیاری
تاریخ : ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۶
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶

با سلام

پاسخ شما از طریق ایمیل و تلگرام داده شده است.

اگر در زمینه خرید دروس راهنمای لازم دارید در تلگرام پیام بگذارید جوابگو هستند. 

پ

حجاب های درونی

27
چه جوری می توانیم حجاب های درونی رو از بین ببریم؟؟و چطور جزو گرو آمنوا قرار گیریم؟؟
نگارزارع
تاریخ : ۲۸ فروردين ۱۳۹۶
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۰۱ تير ۱۳۹۶

با سلام و عرض پوزش از تاخیر در پاسخ به پرسش شما

بحث پیرامون حجاب‌ها و غبارهای درونی بسیار مفصل است که حضرت استاد معظم در رسائل مختلف تفسیری و فلسفی به آنها پرداخته اند. اما اگر بخواهیم به طور اجمال بیان کنیم، باید بگوییم هر انسانی بر فطرت توحیدی پاک و مطهر آفریده شده است. ولی در درون او میل‌های ناقص، قوای سبعی و شهوانی وجود دارد که همین ها اگر در حد تعادل باشد جهت خیر دارد ولی اگر از حد تعادل خارج شود سبب غبار و تاریکی دل می‌شود. تمام سیر و سلوکی که عرفا به سالکین دستور داده اند آن است که از آنها رفع حجاب شود. ذِکر و ذُکر، خضوع، توکل، رضا، تسلیم برای رفع حجاب است هر چقدر حجاب‌ها بر طرف گردند، قدم سالک به سوی یار نزدیکتر می‌شود.

اما برای برطرف شدن حجابها بهتر آن است نگاهی مجمل به علل ایجاد آن داشته باشیم:
1. گاهی منشاء غبارهای درون مربوط به قبل از میلاد طفل است که توسط والدین یا نسل های گذشته در انسان ایجاد می شود که بعد از بلوغ اگر در جدول درست و تحت رشحات فیض الهی و زیر نظر استاد حکیمی قرار بگیرد، می‌تواند کم کم این کاسة دل را از غبارها خالی کند. 
2. اما اگر این تاریکی از خوردن غذای نجس یا حرام (آن هم نادانسته و از روی غفلت) باشد، باید حداقل یک اربعین مراقبه کند تا اثر این غذا از بین برود. 
3. و مرحله سوم اگر این تاریکی کاسه دل از محیط و اجتماع باشد، توصیه می‌شود کاری کند که تاثیر قرآن، معنویت و علم و کمال بر او بیشتر از تاثیر اجتماع باشد تا محیط و اجتماع نتواند بر او تسلط پیدا کند زیرا انسان مصمم می تواند مغلوب تأثیر سوء اجتماع نشود. 

با توجه به رعایت این نکات اگر خدایی نخواسته این انسان خواست به سوی باطل میل پیدا کند، نهیبی از درون به او داده می‌شود که به راه خطا نرود.

منبع: رساله های تفسیری و فلسفی فیلسوف متأله، استاد علامه سید علی موسوی


پ

علاقه به آرا استاد موسوی

28
بسم الله الرحمن الرحیم
عرض سلام و آرزوی صحت و سلامت کامل خدمت استاد گرانقدر و هم ولایتی مان جناب دکتر موسوی بزرگوار. بنده در دوران دبیرستان که در کبودان بودم مسیر مسجد تا منزل را همراه این بزرگوار که نگین آن دیار هستند می پیمودم. بسیاری از گفته های ایشان در حال حاضر (که هیات علمی انیستیتوی علوم اعصاب و رفتار دانشگاه علوم پزشکی درتهران هستم) درک می کنم و به صورت خاص تاکیدم بر قدرت علمی استاد است(بماند جاذبه ی معنوی ایشان). آرای منطبق بر فطرت شما، چراغی است که مخصوصا در دوران کنونی هر روز باید به آن مراجعه شود.
از گردانندگان خوش ذوق و سلیقه ی وب سایت بی نهایت متشکرم. زحمت شما در امر گسترش دانش بسیار بسیار حیاتی و مهم است.
محمد حسین ضرغامی
تاریخ : ۱۵ اسفند ۱۳۹۵
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۲۶ اسفند ۱۳۹۵
با سلام
متن ارسالی شما خدمت معظم له قرائت گردید.
موفق باشید.

پ

احتساب بسم الله الرحمن الرحیم به عنوان آیه

29
با سلام و عرض ادب، خدمت استاد وارسته یگانه دنیای تحقیق و علم دکتر موسوی،
در منابع تحقیقی و احادیث و روایات بیان شده است که بسم الله الرحمن الرحیم خود به طور مستقل یک آیه بیان می شود، ولی در قرآنهایی که امروز در دستمان است فقط در سوره حمد برای این آیه مبارکه به طور مستقل شماره درج شده است ... و در مابقی آیه اول محسوب نشده است.. لطفا علت را بیان بفرمایید. با تشکر
ملکتاج بروجردی
تاریخ : ۲۵ بهمن ۱۳۹۵
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۲۰ فروردين ۱۳۹۶
بسمه تعالی
در میان دانشمندان و علماء شیعه اختلافی در این مسأله نیست که «بسم الله الرحمن الرحیم» جزو سوره مبارکه حمد و همه سوره های قرآن کریم است. برای رسیدن به پاسخ این سوال خوب است به تفاسیر مراجعه بفرمایید تا با دیدگاه های مختلف آشنا شوید. 
به طور مثال حضرت ملامحسن فیض کاشانی(اعلی الله مقامه) در جلد اول تفسیر صافی خود در ذیل شرح سوره مبارکه حمد صفحه 82 استناد به این حدیث فرموده اند: «و فی العیون عن أمیر المؤمنین علیه السلام: أنها من الفاتحة و أن رسول اللَّه صلّى اللَّه علیه و آله یقرؤها و یعدها آیة منها و یقول فاتحة الکتاب هی السبع المثانی»
در عیون الرضا خبری از قول حضرت علی (ع) نقل شده که می فرمایند: جملة «بسم الله الرحمن الرحیم» از فاتحه است. (یعنی این آیه جزو سوره مبارکه است.) و حضرت رسول(ص) «بسم الله الرحمن الرحیم» را هم تلاوت می فرمودند و هم جزو آیه حساب می کردند. (این بهترین مدرک است.) 
حضرت آیت الله بروجردی و مراجع عالی قدر شیعه نیز متفقاً «بسم الله الرحمن الرحیم» را جزو آیه می‌ دانند. به همین دلیل است که سوره مبارکه توحید را می توانند برای نماز آیات بخوانند (چون با آیه «بسم الله الرحمن الرحیم» پنج آیه می شود.) ولی شخصیت هایی که «بسم الله الرحمن الرحیم» را جزو سوره قبول ندارند می گویند در نماز آیات باید سورة قدر خوانده شود. 
در برابر عده ا ی از علمای اهل تسنن برآنند «بسم الله الرحمن الرحیم» برای زینت سوره است. ولی معظم له می فرمایند همین بیان حضرت علی (ع) برای ما کافی است. حتی ما برآنیم در سوره مبارکه توبه نیز که با لفظ «برائت» شروع می شود و ظاهرش بسم الله را نشان نمی دهد، در همان حرف (ب) نیز حقیقت عینیت بسم الله نهفته است. احادیثی نیز در اصول کافی از امام صادق (ع) و امام باقر(ع) روایت شده که هرگاه کتابتی می شد یعنی آیه هایی از آسمان نازل می شد «بسم الله الرحمن الرحیم» در اول آنها بوده است...
ان شاء الله خودتان مراجعه و تحقیق کامل در این زمینه بفرمایید.  
پ

انقلاب

30
با سلام و تشکر از سایت پر از محتوای شما آقای فیلسوف بزرگوار. یک سوال دارم که آیا بروز یک انقلاب پس از اینکه بیرونی باشد درونی است؟؟ آیا انقلاب درون، منظورم انقلاب روحانی است بروز خارجی هم دارد؟ یا نه حتما نباید به بیرون فرد نیز سرایت کند؟
احمدی
تاریخ : ۱۳ بهمن ۱۳۹۵
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۲۳ خرداد ۱۳۹۶

با سلام. برای پاسخ به این سوال ابتدا ببینیم واژة انقلاب به چه معنی است. انقلاب یعنی دگرگونی و تحول؛ این تحول گاهی موجب تغییر عارضه ها و صفات می شود؛ مثلاً جامه ای سیاه است رنگ می بازد یا انسانی که بدرفتار است بر اثر عواملی متحول و آرام می شود. معروف است ابوحفص حداد که آهنگری غرق در تعینات زندگی و ثروت بود. روزی بر اثر شنیدن آیه «الم یأن للذین أن تخشع قلوبهم لذکر الله...»(سوره مبارکه حدید(57)/16) یعنی «آیا نرسیده است زمانی که دل ها برای او نرم شود؟» در لحظه منقلب شد و نه تنها جانش منقلب شد و خاضع در درگاه الهی بلکه جسمش نیز آنچنان تحت تأثیر این جوشش عشق درونی قرار گرفته بود که معروف است آهن گداخته را بی انبر از آتش برمی داشت. حال پرسش ما و شما این است که آیا داغی انبر با پوست و گوشت انسان سازگار است؟ خیر، از نظر عقلی سازگار نیست اما گاهی حقایقی است که برای هر کسی قابل درک نیست. مثالی زیباتر فضه خادمه، که او یک پادشاه زاده بود، طی مقدماتی، که که شنیدنی است است، خدمتگزار عصمت الکبری فاطمه الزهرا(س) شد و در اثر مجالست با حضرت زهرا(س) و فیض گرفتن از نفس قدسی ایشان اندک اندک به درجات عالی رسید؛ به طوری که نقل شده ۲۰ سال هر سخنی که می گفت جز از آیات قرآن کریم نبود. حال، بسته به شرایط، این تحول گاهی دفعی است و گاهی تدریجی و اندک اندک. اما آنچه اهمیت دارد این است که اگر این تغییرها از روی احساس باشد، زودگذر است اما اگر در حضور یک استاد حکیم با طی مراحل علمی و فلسفی و عرفانی، اندک اندک عیوب او برطرف شود تکامل و تحولی دائمی برای او خواهد بود. پس اینکه پرسیدید آیا انقلاب درونی تأثیر خارجی هم دارد پاسخ ما به شما این است که اگر تحول او واقعی باشد یقیناً جاذبه و شکوهی معنوی خواهد یافت که بروز خارجی هم دارد.

موفق باشید. 

برگرفته از سری رسائل فلسفی و تفسیری فیلسوف متأله علامه سید علی موسوی از جمله رسائل امور ذهنی و شرح و تحقیق در سوره مبارکه آل عمران

< 1  2  3  4  [5]  6  7  8  9  10  ... > >> >>|

سوالات خود را بپرسید

سایت اینترنتی فیلسوف متاله استاد سید علی موسوی پاسخگوی پرسشهای فلسفی، حکمی و عرفانی شما می باشد.

توجه: در مورد سوالهای احکام، جهت اطلاع از آخرین استفتائات با دفتر مرجع تقلید خود در تماس باشید.