besmelah
کاربرمهمان خوش آمدید عضویت
English

پرسش و پاسخ

۱۰۱۴
پ

تکثر اسماء الهی

1
باسلام واحترام
از همه صحابه درسی که در مراسم خاکسپاری در بهشت زهرا ( س ) و همچنین مراسم ختم و چهلم و حضور در منزل مادر عزیزمان و قبل از آن حضور در بیمارستان و عیادتهای مکرر و خالصانه ما را تسلی میدادند بسیار ممنون هستیم.

استاد در روز جمعه فرمودند: کلمه رب دقیقا مانند الله است و رب اطلاقش فقط بر الله است .
در فرازی دیگر در مورد نقش حروف در ذات فرمودند: حروف مانند علایم رانندگی هستند و هرچه نشانه ها در جاده قویتر باشد آرامش ها بیشتر و بیم ها کمتر است .
و حروفی مانند (( الله )) ما را به ذات بی مثال او میرساند و به ما آرامش و اوج میدهد.
بنابر این می بینیم حروف متکثر باشند ارامش ها بیشتراند.
این جمله آخر را متوجه نشدم.
قاسم خائفی
تاریخ : ۲۵ مرداد ۱۳۹۸
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۲۵ مرداد ۱۳۹۸
سلام علیکم
یقین داریم روح آن مرحومه که سالها و سالها از حقیقت آیات قرآن کریم و فلسفه و حکمت الهی متلألئ شده بود اکنون در جوار قرب الهی متنعم است.
در پاسخ به این مطلب که چرا حروف در تکثرند، یا چرا فقط خدا را با نام «الله» یا «رب» نمی خوانیم بلکه خدا را با اسماء و صفات هزارگانه می خوانیم، باید گفت:
تکثر حروف آرامش آورند. زیرا انسان تک بعدی نیست نیازهایش هم محدود نیستند بلکه روزی نیاز به رأفت خدا دارد، او را با نام «یا رئوف» بخواند آرام می شود، روزی نیاز به رزق او دارد، او را با نام «یا رزاق» بخواند آرامش می یابد، روزی نیاز به کرامت او دارد، او را «یا کریم» می خواند و...
پس چون انسان در تکثر احوال است، در هر حالی باید او را با نامی بخواند که از حروف خاصی ترکیب شده و یقینا اسراری در هر یک از آن حروف نهفته است که ان شاءالله بشر با ظهور مولانا حجت بن الحسن به آن راه خواهد یافت.   
موفق باشید.
پ

حرکت

2
موجودی که کمال مطلق است حرکت در او متصور است یا خیر؟
مصطفی ضرغامی
تاریخ : ۲۵ فروردين ۱۳۹۸
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۲۷ فروردين ۱۳۹۸
پاسخ: پیش از اینکه به این پرسش پاسخ دهیم بهتر است تعریفی از موضوع حرکت داشته باشیم. فلاسفه از دو نوع تغییر سخن می‌گویند: تغییر دفعی و تغییر تدریجی. تغییر دفعی، تغییری است که در «آن» رخ می‌دهد. در این‌گونه تغییر، ما شاهد زوال چیزی و حدوث چیز دیگری هستیم. برای مثال چوب بر اثر سوختن به خاکستر تبدیل می‌شود؛ از این جریان، به کون و فساد تعبیر شده. چیزی زایل و فاسد می‌شود و چیز دیگری در جای آن حادث و موجود می‌گردد؛ یعنی ماده صورتی را از دست می‌دهد و صورت دیگری را می‌پذیرد. اما نوع دیگر از تغییر، تدریجی است. موجودی رفته‏رفته از مبدأ دور و به مقصد نزدیک می‏ شود؛ این تغییر تدریجی را «حرکت» گویند. به‏عبارت کامل‏تر، حرکت زمانی مصداق پیدا می‏ کند که مبدئی برای حرکت باشد، موجودی از مبدئی به مقصدی روان شود تا به منتها که مطلوب (کمال ثانی) اوست برسد. اما پرسش اینجاست که اگر وجودی خود کمال مطلق باشد آیا حرکت برای او مصداق دارد؟
نظر اکثر فلاسفة اسلامی بر این است که حرکت از مختصات جسم و محدود به عالم مادی است. حرکت در جایی است که شیء دارای دو حیثیت بالقوّه و بالفعل باشد تا قوّة آن به فعلیت برسد؛ لذا تنها جسم است که مرکب از ماده و صورت و دارای حیثیت بالقوّه و بالفعل است. پس همین‏ جا پرسش شما پاسخ داده می‏شود و می‏ فهمیم خدای متعال با حرکت توصیف نمی‏ شود؛ بعلاوه حرکت و سکون همواره با هم و پشت سر هم واقع می‏ شوند. پس هر موجود که با حرکت توصیف شود، جایز است که با سکون نیز وصف شود. در حالی‏که این دو صفت، جزء اعراض حدث و صفات مخلوقات هستند و خداوند متعال از این دو منزه است.

پ

هدف از آفرینش

3
سلام،پسر ۲۲ ساله ای در مسائل عمیق فلسفی فرو رفته و اینکه هدف از آفرینش چیست و خدا از کجا آمده و اظهار میکند اگر میگویند این دنیا محل آزمایش و امتحان است چرا او را به اجبار به این دنیا آوردند و مورد امتحان قرار داده اند با خدا مشکل دارد وگله می کند و میگوید نا عدالتی است و...هیچ کوتاه نمی آید هر چه میگوییم درس و دانشگاه و همه چیز را رها کرده حاضر نیست رویه طبیعی زندگی را ادامه دهد و به عنوان مثال میگوید اگر من مهندس یا دکتر شوم به درد روح من نمیخورد پس بی فایده است قصد خودکشی دارد و میگوید تشنه ی حقیقتم به شدت احساس پوچی میکند و هیچ چیز این دنیا را نمیخواهد آشفته س و ارتباط اجتماعی حتی با خانواده ندارد به شدت گوشه نشینی میکند و ازصبح تا شب تنها کاری که میکند پشت لپتاب مینشیند و میگوید چه فرقی میکند عمرم چگونه بگذرد.راهنمایی بفرمایید چه میتوان کرد در قبال چنین افکاری؟
مهدیه علی پور
تاریخ : ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۰۹ بهمن ۱۳۹۷
خانم مهدیه علی پور/باسلام
متن ارسالی شما دریافت شد.
پاسخی چندجمله ای برای حل مشکلات ایشان موثر واقع نمیشود زیرا حالات این فرد ناشی از ضعفهای جسمی و اعصاب و روان است که باید تشخیص داده و برطرف شود .
پیشنهاد می شود این فرد با مراجعه به متخصصین جسم و روان راهکارهای عملی مناسب دریافت کند .
پ

سپاس

4
با عرض سلام خدمت شما حضرت استاد.
در لابلای مطالب پر از عظمت کتاب نفس قدسی الهی، به حکایت حضرت ملاصدرا(اعلی ا...مقامه) و شاعری بنام متنبی، که انقلابی خاصه در حضرت صدرا ایجاد نمود برخوردم؛ و این جمله که اوج سپاسگزاری حضرت ملاصدرا (اعلی...مقامه) از استادیست که موجبات حیات معنوی ایشان را فراهم نمودند را دیدم که در لحظه لقاءاللهی اشان اینگونه بیان فرمودند:
ای معبود کمالم، میدانی با این شعرت چه غوغایی به من حوالت دادی؟!
چه قدرشناسانه، هم به زبان و هم در عمل خاک مزار ایشان را توتیای چشم نمود و نام و یادش را با خلق اثراتی انسان ساز، زنده نگاهداشت؛ آن هم فقط و فقط به جهت شعری که ایشان را متنبه نمود و وای بحال من و ما نوعی که در مقابل نابیت مطالب شما که چینش آنها در کنار هم بگونه ایست که از ساخت مبتدی آغاز و به تربیت متبحرین در امر اتمام می یابد، چه پاسخی بیابیم که در خور باشد!!!
حضرت استاد همانطور که همیشه می فرمایید وقتی دلی آماده باشد؛ و دم گرم و پتک بیانات عرفانی استاد، بر سندان قابلیت او فرود آید، نتیجه اش انقلابی گسترده و فراگیرست که او را در بر می گیرد و بشرط استمرار و مداومت و طی مراتب و منازل به آنچه سهمش هست میرسد. بحمدالله صحابه درسی شما در بطن این فیض و عنایت قرار گرفته اند و امید است در این ماه مبارک رمضان که میتواند ماه مقیاسی باشد که بفهمیم ازسال قبل تا امسال بگونه ای بودیم که بواسطه تاثیرنفَسِ حق حضرت شما، تغییراتی داشته باشیم یانه، سپاسی فوق هرسپاس به محضر شما داشته باشیم چرا که نهایت بی انصافیست اگر داشته های قبلی مان را داشته فرض کنیم زیرا واقعا آنچه از خیر دنیا وآخرت نصیمان گشته در لابلای درسهای الهی شما که نقل سینه به سینه است و برخاسته از اندیشه ایست که متوجه به حق بوده و به صورت نوای جان شما در مطالب ناب شما تجسم یافته و جان فلسفه و حکمت و عرفان را نمودار ساخته و موجبات هدایت انسانهایی را فراهم کرده که طالب و جویای حقند. حضرت استاد ممنونم بینهایت ممنونم که صحابه درسی و دانش آموخته های لجنه درسی پر برکتتان را از برکات خاصه حکمت متعالیه بهره مند فرمودید. امید که با پیاده کردن دروس جاندار و زنده شما در زندگی و همچنین با گرفتن گوشه کاری از کارهای کلاس، ممنونمان از زبان به عمل ارتقاء یابد. ممنون و ممنون و ممنون...
roya mohammady
تاریخ : ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۰۱ خرداد ۱۳۹۷
پ

سپاس از استاد به مناسبت روز معلم

5
با عرض سلام به محضر حضرت استاد

خدا را بینهایت شکر که این توفیق نصیب شد تا عهدی را درک کنیم که حضرت استاد در آن به سیر فلسفه و حکمت و عرفان پرداخته و طالبین این وادی را شربی مدام از چشمه سار توحید و نبوت و ولایت و عصمت نصیب فرموده و مفتقران این وادی را از زلال علم فلسفه و آگاهی به گنجینه های الهی سیراب نموده و جایگاه واقعی و رفیعی که لایق اوست را به او نشان داده و میدهید و خواهید داد.

حضرت استاد مثل روز روشن است که نحوه آموزش و نظم شما فرا زمینی است و فقط و فقط خاصه یک استاد نحریر و فرزانه است.

حضرت استاد دلمان خوش است که در حد درک مان، با زبانی الکن و گفتاری ناقص، نه فقط این روز را بلکه توفیقات فوق العاده شما را در انجام رسالت نابتان تبریک عرض کنیم و بگوییم که از شما ممنونیم.بینهایت ممنونیم.
رویا محمدی
تاریخ : ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷
پ

سپاس

6
خدایا سپاسگزاریم، شاکریم و ممنونیم که سینه ما را، تیررس آماج این درر غلتان قرار دادید آن هم در زمانی که از عهد حضرات معصومین بظاهر و باطن دور بوده و باور نداشتیم ما را در حریم و مهبط علمی و الهی که متبرک به وجود نگینی گرانبها از سلاله شریف آن بزرگوارن است قرار بدهی. در این لجنه درسی، هر روز که می¬گذرد بارش و فیضان و جلوه و نورانیت و نوآوری های این کلام الهی که مبدا و منشا آن طبق فرمایش حضرت استاد، نبوت و ولایت و عصمت است بیشتر و بیشتر شده و تحیری فزونتر را حاصل می نماید. چرا که از جهتی عجز و ناتوانی و از جهتی عزتمندی این مخلوق اعجاز آمیزِ حضرت باریتعالی، یعنی حضرت انسان و رسالتی که او را از قرب به بعد هبوط داده، بیشتر نمایان می گردد.
حضرت استاد، همان گونه که علم اجمالی را کسی می¬فهمد که فوق بر مجمل و مجمل منه باشد، ارزش و حق زحمات شما و سپاس از دروس و بیانات و تبیین و تفسیر و تحقیق و روشنگری های ناب و زحمات بی دریغ حضرت شما را، کسی می¬فهمد و می¬تواند بجا بیاورد که بفرموده حضرت شما 30 سال تلمذ خاضعانه ، با دیدی خیر و درک و حدسی عالی، به اوج علمی رسیده باشد که امید است تک تک صحابه درسی شما با عنایت فوق العاده شما، این روز را تجربه کنند الهی سلامت باشید و امیدواریم این ممنون دست و پا شکسته را از ما بپزیرید ان شاءالله
رویا محمدی
تاریخ : ۲۷ فروردين ۱۳۹۷
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۷
[1]  2  3  4  5  6  ... > >> >>|

سوالات خود را بپرسید

سایت اینترنتی فیلسوف متاله استاد سید علی موسوی پاسخگوی پرسشهای فلسفی، حکمی و عرفانی شما می باشد.

توجه: در مورد سوالهای احکام، جهت اطلاع از آخرین استفتائات با دفتر مرجع تقلید خود در تماس باشید.