besmelah
کاربرمهمان خوش آمدید عضویت
English

زندگینامه

زندگینامه

بسم الله الرحمن الرحیم 

قسمتی از بیوگرافی فیلسوف بزرگ قرن حضرت استاد فرزانه دکتر سید علی موسوی

001

پس از سالیانی تلمذ در حلقه‌ی درسهای پر شهد و پر اوج و موج فیلسوف متأله، حکیم و عارف وارسته حضرت استاد دکتر سید علی موسوی بر آن شدیم ذره‌ای از حال و هوای عرفانی حریم حرمش را و نیز تحقیقات علمی و زحمات طاقت فرسای ایشان را در وادی مقدس علم و عرفان به مشاهده‌ی بصیرت نافذ خاصّان رسانیم.

 نخستین گام ورود صحابه‌ی درس به حریم روحانی استاد :

صبحگاهان به سوی حریم منزل روانیم تا بار دگر دل را به امواج کلام پر شورش سپاریم، و نور وجودش آنچه از زوائد و ثقالت است، بسوزاند.

به حریم حرمش می‌رسیم، که چون همیشه خاضعانه و بی‌منت به روی شیفتگان گشوده است ‍!

 آری، سالیانی دراز است که هفته‌ای چند روز پگاهان با دلی پر از شور و شوق برای فرا گرفتن مبانی تفسیری و فلسفی و عرفانی به جایگاه حضرت استاد فرزانه دکتر سید علی موسویروانیم...

و حقاً باید اینگونه بیان نمود که :
چه بسیار دل‌ها و چه بسیار جان‌های شیفته‌ای که به سوی این وادی و به عمق این دروس با عدم کالا و عدم بضاعت علمی روان شدند، و پس از اندکی دریافتند کالای گران قیمتی در سینه دارند که برای ابد به یادگار خواهد ماند.  

در واقع صحابه‌ی درسی این حلقه آنهایی هستند که ندای یار را شنیده و لبیک گفته‌اند، تا در ولوله‌ی ملائک و مشعله‌ی افلاک از نور وجود بهره‌مند گردند!!

هر چند مقرّ به قصور و ناتوانی خود در دریافت عظمت و شکوه ساطع شده از این جلوه‌ی مقام عصمت هستیم، ولی با فریادی عاجزانه و ناله‌ای سوخته اینگونه اعلام می‌داریم که :  آنچه در این سالیان از جلوات روحانی و دقائق عرفانی را جاذب شده ایم، در یک جمله باید بگوییم:

من لم یَذُق لم یُعرَف !!!  تا نچشی، ندانی!!!

و باید گفت:این موطن، موطن مرقات سالکان است، که از حضیض مجاز بر اوج حقیقت روان !! 

بیوگرافی از بدو تولد و تحصیلات

حضرت استاد دکتر سید علی موسوی فرزند سید حسین موسوی نور وجودش در صبح شهود 7 دی ماه 1307 هجری شمسی در محله‌ای به نام بـُرناباد در نزدیکی شهرستان بردسکن لمعان نمود. 

ostad_burn_Place

آنچه از سیر زندگی ایشان بالکنایه و استعاره در ایام دروس استفاده شده، شخص ایشان از دوران صغر سن، شیفته‌ی لباس روحانیت و کسب علم و معرفت بودند.
از 5 سالگی به مکتب رفته و پس از 6 ماه یک دوره تلاوت کلام الله مجید را بخوبی فراگرفتند .
و سپس در ابتدا کتابهایی به نام
*صد کلمه در شرح عروسی حضرت زهرا(سلام الله علیها) ،
 *طوفان البکاء در مرثیه‌ی امام حسین (ع) و نیز
*کتاب ترسـّل را که مقدمه برای طلبه‌ها بود، آموختند.
در سن 6 سالگی فراگیری جامع المقدمات و شرح امثله را  خدمت پدر آغاز نمودند .

و در اولین مرحله‌ی ورود به دوران درسی برای زیارت امامزاده حمزه و سید مرتضی به شهرستان کاشمر شدند؛

mdresh1

در همان طلیعه ی زیارت به یکی از مدارس علمیه‌ی آنجا معروف به مدرسه‌ی آیت ا... حاج شیخ شدند. و طی مقدماتی ثبت نام نموده که آغازین طلبگی ایشان و در واقع آغازین غوغای علمی ایشان بوده است.

 مقدمات دروس عربی را خدمت عالمی زاهد، مرحوم آقای فاضل مغانی و مقدمات فقه خدمت شخصیت روحانی آن روز " آقای نور" و شمسیه و منطق را در حضور بزرگواری به نام " آقای اشراق" ؛ لمعتین و معالم و قوانین و تفسیر صافی (که شروعش همه روزه بعد از نماز صبح بود) در خدمت مدرّسی والا و زاهد که در حقیقت از اوتاد زمان بودند، مرحوم شادروان "شیخ محمد حسن مدرس" فراگرفتند.
در این خلال از دوران درسی طبق سفارش والد که اکیداً سفارش فرموده بودند، برای فراگیری درس فلسفه در حضور استاد والا مقام، فیلسوف کم نظیر و حکیم والا و زاهد کامل شادروان آقای "شیخ محمد علی إلهی" که حکمتشان اجازه می‌داد، در گوشه‌ی عزلت می‌زیستند ولی اشراق روحانی‌شان گسترده بودی، به تلمذ اشغال؛

مجموع تلمّذ و شاگردی در خدمت شادروان فیلسوف و حکیم وارسته و عارفی والا مقام حاج شیخ محمد علی الهی 21 سال بوده است.

آری، در کنار درس فلسفه و حکمت و عرفان، مکاسب و رسائل(فرائد الأصول) شیخ انصاری و جلدین کفایه الاصول  مرحوم آخوند خراسانی را و نیز شرح لآلی و منظومه‌ی حاج ملاهادی سبزواری را در خدمت شخصیت گران سنگ علمی که از مجتهدین مسلم آن زمان و از شاگردان سید ابوالحسن اصفهانی (اعلی ا... مقامه) بودند، به نام "حاج شیخ محمد باقر امامی" که زعامت حوزه‌های علمیه‌ی کاشمر نیز بر عهده داشتند و هزارها خاص و عام از محضر ایشان بهره می‌گرفتند، طی نمودند.
مجموعاً به مدت 24 سال در حوزه‌‌ی علمی در منابع درسی از اساتید گوناگون بهره‌ور شدند. ناگفته نماند مدت 5 سال دروس خارج فقه و اصول را در محضر اساتید والامقام فرا گرفتند.

mdrsh3 و سپس دورانی هم در مشهد به هر علت در خدمت جمعی از اساتید به فراگرفتن فقه و اصول طی نمودند.

و اما آنچه همه‌ی زندگی علمی استاد را تحت الشعاع قرار داده بود، درس فلسفه‌ی  شیخ محمد علی الهی بود که بیش از 7 سال اسفار اربعه‌ی ملاصدرا را در خدمت استاد فراگرفتند.
 سپس بار دگر به مدت 3 سال شرح منظومه و بعد شرح اشراق و شرح تجرید  و سپس خارج متون کتاب از رشحات علمی و دقائق عرفانی استاد بهره‌مند شدند.

و برای اینکه از مدارک دانشگاهی هم بی بهره نباشند، پس از آزمونی که برگزار شد، در مدرسه‌ی عالی سپهسالار آن روز و استاد شهید مطهری فعلی با حضور تعداد زیادی از روحانیون در آن زمان برگزار شدی، دیپلم مدرسی را اخذ نموده و سپس در کنکور دانشکده‌ی الهیات شرکت و در زمان پذیرفته شدند.

از آنجا به بعد در دانشکده‌ی الهیات که قبلاً معروف به معقول و منقول بوده مسیر خویش را به پایان بردند و با آخرین مدارج رشته‌های ادبیات عرب، معقول و منقول واصل شدند.

این بود شرح اندک از زندگی علمی حضرت استاد فرزانه، فیلسوف متأله دکتر سید علی موسوی.

سوز جان همراه با عشق دل

اما هم اکنون سالیانی است که حضرت استاد دکتر سید علی موسوی پگاهان یا دیگر زمان در جایگاهی مقدس و در گوشه‌ی عزلت خود در منابع علمی و مدارک اولیه مضافا از کتابخانه شخصی خود، مدتها در دوران طلبگی از کتابخانه رضوی در مشهد مقدس و نیز بسیاری از کتابخانه‌های معروف چون کتابخانه‌ی مرحوم ملک در تهران و دانشگاه آن روز و نیز از رساله‌های خطی مخزن کتابخانه‌ی مجلس شورای اسلامی که هم اکنون هم گهگاهی از آن اتصال بی‌بهره نیستند و نیز گاهی معضلات علمی را از بعضی دانشمندانی که سراغ داشته باشند به عنوان استفهام یا تحقیق جویا می‌شوند و از جان منابع بهره‌ور می‌شوند و سپس نتیجه‌ی تحقیقات را به صورت تحقیقی عارفانه بر دل شاگردان حلقه‌ی درسشان فرو می‌ریزند.

در واقع گل‌ها و ریاحین دل استاد که عمری را با آنها به سر برده و انیس و مونس او بوده و هستند، مدارک و منابع علمی و کتبی جامع هستند.

 تحقیقات ایشان شامل دو بخش است؛

بخش اول شامل تحقیق و تفحص در جان آیات قرآن کریم است که در این زمینه نخست از منابع لغوی همانند:

1) تاج العروس

2)تذکره

3)افق اللغه

4)مجمع البحرین

5)لسان العرب

6)قاموس القرآن

7)مفردات راغب

8) لغت نامه‌ی علامه دهخدا

و اما از نظر تفسیری اصل بیان و تفسیر از متن تفسیر صافی ملا مرتضی ملقب به ملامحسن فیض کاشانی است (یاران خواستند پس از مرگش روی قبرش بقعه‌ای بسازند در عالم رویا گفت بقعه نسازید بگذارید چنانکه جان من, عشق من, روان من بی قید بود آرامگاه من هم بی قید باشد و از نور واقعی بهره ور گردم) ولی منابع دیگری چه برای تزیین و تبین این آیات بهره‌ور می‌شود

تفسیر امام حسن عسکری(ع) و تفسیر میبدی ,تفسیر فرات کوفی , مجمع البیان و تعدادی دگر از تفاسیر تشیع علوی و سپس کشاف زمخشری، روح البیان بروسی و احمد غزالی و تفسیر محی الدین عربی  و اعلموا انی فاطمه که خود منابعی است و دائره المعارف تشیع و تفسیر جویباری و تفسیر تبیان و تعدادی دگر از تفاسیر برای روشن شدن مبانی بهره ور می شوند. 

و اما بخش دوم تحقیقات در زمینه‌ی فلسفه، حکمت و عرفان است که بهانه، دروس اسفار ملاصدرا اعلی ا... مقامه است، که از مکتب مشائی‌ها و اشراقی‌ها و رواقی‌ها و فلوطونی‌ها و نیز حکمای قرن 4 تا 9 هجری و حکمای ایرانی بخصوص حکما و خفتگان در سرزمین کیش و نیز فلسفه‌ی شرق و غرب را و مکاتیب مختلف همانند مکتب راسل، ذیمغراطیس، کانت، هگل، دیوید هیوم، ماکیاول و فلسفه هومن، مکتب آگزیستا نسیونالیسم و مکتب رئالیسم  و دهها نظرات دیگر پیرامون اصل عرفان و فلسفه زیر مطالعه قرار داده و گهگاهی که لازم باشد، چاشنی فلسفه‌ی متعالیه‌ی الهیه می‌نمایند.

دُرَر علمی‌ای که بر صحف منقش می‌‌شوند حاصل تحقیق و تفحص در نوشته‌های بزرگان و علمای دین و عرفای من ا... و الی ا... است که می‌نگارند و با شیره‌ی جان معطر می‌سازند. و همچون نسیم روح بخشی بر اوراق دل و سینه ی شاگردان خویش فرود می‌آورند تا گوهرهای درونشان شکفته شود.

آنچه خود دیدیم، باید بیان کنیم.

و چون به منتهای همت دل رسد، نتایج تحقیقات علمی، فلسفی، حکمی و عرفانی خویش را ....

صحابه درسی فلسفه ، حکمت و عرفان