besmelah
کاربرمهمان خوش آمدید عضویت
English

پرسش و پاسخ | صفحه 169

۱۰۱۴
پ

موسیقی

1009
نظر ایشان در خصوص موسیقی سنتی ایران
بی نام
تاریخ : ۲۸ بهمن ۱۳۸۴
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۳۰ بهمن ۱۳۸۴
بحث موسیقا یکی از مباحثی است که باید تحقیق و کاووش فراوان شود به همین مبنا و دلیل آنچه در جهان هستی هستند، در درون آنها نیروی موسیقا حاکمند که حکایت از راز و رمز خالقی دارند؛ هرآنگاه هر صوتی و هر ریتمی که از جسم و ذاتی خیزد خود ذکر است و خود ابراز هستی خویش را به صاحب هستی ارائه می دهد.
پ

سپاس

1010
با اینکه فقط لیاقت حضور در 3 جلسه را داشتم به اندازه اقیانوسی مطلب ارائه شده را دریافتم حال اینکه اگر از ابتدا حضور می یافتم به حق که ماورایی مطلب دریافت می کردم که متاسفانه نشد. از استاد عزیزمان کمال تشکر و سپاس را دارم همین طور از سرور عزیزم سرکار خانم رقیه رنگین کمان که در این 3 روز که در بحث ایشان حضور داشتم حقیقتا استفاده کردم.
بی نام
تاریخ : ۲۸ بهمن ۱۳۸۴
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۲۸ بهمن ۱۳۸۴
از اینکه متوجه هستید که نوارها اعم از کاست یا ویدئو و گفته ها از منابعی بسیار والا و برجسته استفاده شده و دریابیدید که حظ آن تا چه حد است، از این درک قدیس شما سپاس داریم. علاوه بر اینکه توانستید ممیز این نکته ها باشید خود نشانه ای هم از همت و اراده شماست و هم از ادراکات عالیه. از اینکه 2 تن از دوستان فاضل شما ابراز رضایت و تاثیر گذاری از حضور در این جلسه نموده اند خود نشانه بارزی است که معنویت و کمالات هم در عینیت شما و هم در حضور آنان حاکم. (تاریخ ارسال بهمن 1384)
پ

چشم زخم

1011
بسم الله سوال از دکتر داریم در مورد چشم بد و دعا نوشتن بر علیه افراد که با توجه به ذکر ماشاالله لا حول و لاقوت الا بالله خرافات به نظر می آید. نظر شما؟
بی نام
تاریخ : ۲۸ بهمن ۱۳۸۴
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۳۰ بهمن ۱۳۸۴
با سپاس از اینکه این موضوع را پرسش نمودید گاهی اینگونه است که انسان نفس دعا را هدف دارند، نفس دعا یعنی رازی است که بین خلق و خالق است و این مقدس. یعنی فلسفه دعا برای آرامش یک انسان با وجدانیات و حقائق است. این نامش دعاست و مقدس. هم در متن قرآن کریم سفارش شده و هم در متن روایات و هم از دید عقل و هم از سیره اولیاء ا... که یکی از گذرهایی که امامان معصوم یا اولیاءا... ورود به سوی حق داشتند موضوع دعا و راز و ناز بوده است. پس سراسر نیت و اراده و بیان دعا مقدس. و آن جمله ای هم که اشاره شد ماشاء ا... این هم بیانش و ذکرش از هر جهت زیباست و رابطه بین خلق و خالق یا اظهار شکوه و عظمت زیبایان است. اما بر علیه کسانی از این دعا به هر عنوان چه کتبا یا قولا بهره وری گردد ما مدرکی در این باره نیافتیم.
پ

چرا از ابتدا در یک مکان جاوید به دنیا نیامدیم؟

1012
با آفریدگار و برنامه ریزی باری تعالی مخالف نیستم و جسارت چنین مرحله ای را هم به خودم نمی دهم ولی خواهش می کنم نقطه مجهول در ذهنم را جواب دهید که چرا وجود و بعد پایان و رفتن به سرای جاوید؟ چرا از ابتدا در یک مکان جاوید به دنیا نیامدیم؟ هر آنچه قرار بود باشد همانجا می بود پاداش و جزا هم با توجه به اعمال همان سرای فناناپذیر مشخص می شد؟ چرا؟
فاطمه بابایی
تاریخ : ۲۰ بهمن ۱۳۸۴
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۲۸ بهمن ۱۳۸۴
با تشکر از بیان شما که به نکته دقیقی اشاره نمودید این موضوع را ایرانشهری در یکی از نظراتش و جمعی دگر گفته اند که چرا حضرت باری بشر را کامل نیافرید؟ و شروع او را از اسپرم و اوول و دوران طفولیت و دوران تازه جوانی و جوانی و نیز کمال او را به همین نسبت قرار داده؛ بهتر آن نبود که آغاز آفرینش بشر را در حد کمال قرار دهد؟ این پیکره اشکال ایرانشهری است. ولی جوابی که ما برای ایشان و شما داریم بر حضرت حق این است: اگر حضرت باری همه را در حد کمال می آفرید نخستین اشکال جبر مطلق بود و ما جبر را تا حدی قبول داریم ولی کشش ها و تفکرات هر انسان با اختیار اوست.
پ

دعا نوشتن

1013
نظر حضرت استاد در مورد دعا نوشتن و ...
زهرا توکلی
تاریخ : ۰۸ بهمن ۱۳۸۴
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۱۹ بهمن ۱۳۸۴
ای بیننده این همه مباحث اجتماعی و علمی و فکری و فلسفی و حکمی مانند گزیدگان از فلاسفه، شخصیتهای علمی جهان تشیع، مبانی تناسخ که باید 15 سال در مکتب استاد بنشینند تا معنی تناسخ را مقداری بیابند و به این سادگی برایتان بیان؛ بعد از ما راجع به دعای مارگیرها و کف بینها که دکر بیانشان اتلاف زمان و مرگ دانش است می پرسید؟
پ

حضور در عزاداری

1014
با نهایت تشکر از زحمات عزیزان می خواستم نظر استاد پیرامون لزوم حضور آقایان جهت دسته های عزاداری در خیابان ها را مطلع شوم.
بدون نام
تاریخ : ۲۸ دى ۱۳۸۴
ج
نام پاسخگو: فیلسوف متاله استاد موسوی
تاریخ پاسخ: ۳۰ دى ۱۳۸۴
با سپاس از شما؛ یک سلسله مبانی عرفانی را مقدمتا برایتان ابراز می داریم این که فرمودند: «لو تحرک العارف هلک و لو سکن العاشق هلک» اگر آنکه به حق رسیده به این سوی و آن سوی بنگرد به تباهی می رسد و آنکه جویای یار است اگر متحرک نباشد نابود می گردد. آری؛ تحرک افراد در حریم دسته جات مولانا الاعظم سیدالشهداء و یارانش علیهم السلام اگر برای شعائر دین و ولایت باشد، این حضور زیباست. ولی اگر غیر این باشد شایسته نخواهد بود. برای اینکه روانتان به آرامش مطلق پیوند بخورد شایسته آن است که از هر مجتهد عالیمقام که تقلید می نمایید از محضر مقدس ایشان جویا شوید.

سوالات خود را بپرسید

سایت اینترنتی فیلسوف متاله استاد سید علی موسوی پاسخگوی پرسشهای فلسفی، حکمی و عرفانی شما می باشد.

توجه: در مورد سوالهای احکام، جهت اطلاع از آخرین استفتائات با دفتر مرجع تقلید خود در تماس باشید.